Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli

ul. 1-go Sierpnia 12, 37-450 Stalowa Wola

tel. 15 643 36 68, e-mail: pcpr@pcprstalowawola.pl

 

Informacja o PCPR

Status prawny

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli jako samodzielna jednostka organizacyjno-budżetowa Powiatu Stalowowolskiego zostało powołane uchwałą nr IV/9/99 Rady Powiatu Stalowowolskiego z dnia 5 lutego 1999 r. Obejmuje swoim zasięgiem działania teren Powiatu Stalowowolskiego, w skład którego wchodzą następujące gminy: Stalowa Wola, Bojanów, Pysznica, Radomyśl nad Sanem, Zaklików, Zaleszany.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli, działa na podstawie:

  1. Ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t. jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 528),
  2. Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t. jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 305 z późn. zm.),
  3. Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t. jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 2268 z późn.zm.),
  4. Ustawy z dnia z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t. jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 447),
  5. Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (t. jedn. Dz. U. z 2021 r., poz. 1249),
  6. Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 573 z późn. zm.),
  7. Statutu Powiatu Stalowowolskiego,
  8. Statutu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli.

Przedmiot działalności

Celem działania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli jest pomoc w uzyskaniu samodzielności i satysfakcjonującego poziomu życia osobom i rodzinom zamieszkałym na terenie powiatu stalowowolskiego.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wykonuje zadania powiatu z zakresu pomocy społecznej (własne i z zakresu administracji rządowej), wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, wspierania osób niepełnosprawnych.
W celu realizacji zadań PCPR współpracuje na zasadzie partnerstwa z organami administracji rządowej i samorządowej, organizacjami społecznymi, Kościołem Katolickim, innymi kościołami, związkami wyznaniowymi, fundacjami, stowarzyszeniami, pracodawcami oraz osobami prawnymi i fizycznymi.

Organizacja

Organizację Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli określa Regulamin Organizacyjny Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli będący załącznikiem do Uchwały Zarządu Powiatu Stalowowolskiego Nr 63/339/11 z dnia 14 grudnia 2011 r.
Pracą Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli kieruje Dyrektor, zatrudniany przez Zarząd Powiatu, przy pomocy zastępcy i głównego księgowego. Dyrektor jest odpowiedzialny za realizację zadań statutowych i całokształt działalności PCPR oraz reprezentuje je na zewnątrz.

W skład PCPR w Stalowej Woli wchodzą, następujące komórki organizacyjne:
a) Dział rehabilitacji osób niepełnosprawnych – DRN
b) Dział pomocy społecznej – DPS
c) Dział obsługi finansowej Centrum – DOF
d) Wieloosobowe stanowisko pracy ds. obsługi administracyjnej Centrum – SOA
e) Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, pielęgnacyjnego oraz wspomagającego – WSR

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli prowadzi Wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, pielęgnacyjnego oraz wspomagającego, która powstała w celu zwiększenia dostępu mieszkańców naszego powiatu do usług zdrowotnych, poprzez umożliwienie im bezpłatnego skorzystania z potrzebnego sprzętu rehabilitacyjnego czy pielęgnacyjnego. Wypożyczalnia powstała z myślą o osobach niesamodzielnych, które ze względu na wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność wymagają wsparcia z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu.

Przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Stalowej Woli działa Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Stalowej Woli, realizujący zadania z zakresu orzekania, jako pierwsza instancja, w sprawach o ustalenie niepełnosprawności i stopnia niepełnosprawności; wydawania legitymacji dokumentujących stopień niepełnosprawności i niepełnosprawność, kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz placówek, a także inne określone w obowiązujących przepisach prawa.

Informacje

Liczba wyświetleń: 439
Utworzono dnia: 29.03.2022

Historia publikacji

  • 30.03.2022 10:56, Administrator
    Edycja strony: Informacja o PCPR
  • 29.03.2022 13:26, Administrator
    Dodanie strony: Informacja o PCPR