Fundacja im. ks. Czesława Wali w Rudniku nad Sanem jest w trakcie budowy pierwszego w kraju obiektu (o zasięgu ogólnopolskim) przeznaczonego dla osób niesłyszących, znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych. Znajdzie tam miejsce kilkadziesiąt osób. Jest to jednak kwesta kilku lat, zanim budowa obiektu zostanie zakończona. Aktualnie Fundacja w innym budynku, będącym jej własnością, ogłosiła nabór do Mieszkania Wspomaganego dla 4-6 osób niesłyszących, jedynego w kraju dla osób niesłyszących, pełnoletnich.
Poniżej znajdują się linki do materiałów informacyjnych oraz ich treść:
https://fundacjakswali.pl/powstanie-mieszkanie-wspomagane/
ZARZĄD FUNDACJI IM. KS. CZESŁAWA WALI W RUDNIKU NAD SANEM WOJ. PODKARPACKIE OGŁASZA NABÓR DO MIESZKANIA WSPOMAGANEGO (1 września 2024)
FUNDACJA IM. KS. CZESŁAWA WALI W RUDNIKU NAD SANEM, BUDUJĄCA OGÓLNOPOLSKI DOM DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH, PRAGNIE ROZPOCZĄĆ DZIAŁALNOŚĆ W MNIEJSZEJ SKALI W ISTNIEJĄCYM BUDYNKU, BĘDĄCYM WŁASNOŚCIĄ FUNDACJI, POŁOŻONYM W RUDNIKU NAD SANEM PRZY UL. STRÓŻAŃSKIEJ 105, W FORMIE MIESZKANIA WSPOMAGANEGO.
Zarząd Fundacji ogłasza nabór do mieszkania wspomaganego. Mieszkanie zostało utworzone przez fundację i wpisane do rejestru wojewody podkarpackiego.
Mieszkanie jest przeznaczone dla osób pełnoletnich, niesłyszących, niedosłyszących oraz niesłyszących i niedosłyszących z inną niepełnosprawnością, które ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
Zasady rekrutacji uczestników do mieszkania wspomaganego
Do Mieszkania może być przyjęta osoba, spełniająca warunki rekrutacji. Osobie przyjętej zapewnione zostanie kompleksowe zindywidualizowane wsparcie wysoko wykwalifikowanych specjalistów w zależności od potrzeb użytkownika mieszkania w celu osiągnięcia poziomu funkcjonowania niezbędnego do samodzielnego, niezależnego życia.
Ilość miejsc: 4. Pozostałe informacje w załączonym regulaminie.
Nabór zgłoszeń kandydatów trwa do 11 października 2024 roku.
Terminy rozmowy kwalifikacyjnej ustali Zarząd Fundacji. Kandydatowi podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinna towarzyszyć osoba wspierająca, posiadająca istotne informacje o jego funkcjonowaniu (np. członek rodziny lub inna bliska osoba, opiekun prawny lub faktyczny).
Decyzja o zakwalifikowaniu uczestnika zostanie ogłoszona w terminie do 3 dni od przeprowadzenia rozmowy (powiadomienie telefoniczne oraz pocztą). Osoby kwalifikujące się, ale nie przyjęte z powodu braku miejsc, zostaną wpisane na listę oczekujących.
Osoby zainteresowane zamieszkaniem proszone są o wypełnienie i dostarczenie następujących dokumentów:
Załącznik nr 1 – wniosek
Załącznik nr 2 – zaświadczenie od lekarza rodzinnego o braku chorób zakaźnych oraz o występujących schorzeniach współistniejących, które stanowiłyby przeciwwskazanie do mieszkania grupowego, a także
o występujących problemach lokomocyjnych.
Ewentualne dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 517801588 lub meilem: fundacjakswali@gmail.com. Zgłoszenia można przesłać meilem lub poczta tradycyjną na adres: Fundacja im. ks. Czesława Wali ul.. Stróżańska 105, 37-420 Rudnik nad Sanem.
POWSTANIE MIESZKANIE WSPOMAGANE (2 sierpnia 2024)
1 sierpnia 2024 roku Zarząd Fundacji podjął uchwałę o utworzeniu oraz przyjęciu Regulaminu Mieszkania Wspomaganego im. ks. Czesława Wali w Rudniku nad Sanem.
Siedzibą mieszkania będzie – stanowiący własność Fundacji – budynek przy ul. Stróżańskiej 105. Budynek został wyremontowany przez Fundację, wyposażony w niezbędny sprzęt. Znajduje się w nim sześć pokoi, w pełni wyposażona kuchnia, pralnia, kaplica, zakrystia, a także pomieszczenia higieniczno-sanitarne na każdym poziomie.
W mieszkaniu świadczone będą:
1) usługi bytowe w postaci miejsca całodobowego pobytu,
2) praca socjalna – dostosowana do indywidualnych potrzeb mieszkańców.
W mieszkaniu zapewnione będą usługi obejmujące pomoc:
1) osobom w podeszłym wieku w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, dotyczących:
a) utrzymania higieny osobistej,
c) ubierania się,
d) prania i sprzątania,
e) zakupów i przygotowywania posiłków,
f) załatwiania spraw osobistych i urzędowych;
2) osobom korzystającym ze wsparcia w Mieszkaniu w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu dotyczących:
a) zaspokojenia codziennych potrzeb życiowych,
b) efektywnego zarządzania czasem,
c) prowadzenia gospodarstwa domowego,
d) podjęcia i utrzymania zatrudnienia, w przypadku gdy osoba korzystająca ze wsparcia jest zdolna do wykonywania pracy;
3) w realizacji kontaktów społecznych przez umożliwienie osobom korzystającym ze wsparcia w mieszkaniu wspomaganym:
a) utrzymywania więzi rodzinnych,
b) uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej,
c) rozwiązywania konfliktów interpersonalnych i rozwijania autonomii decyzyjnej.
Usługi będą świadczone na rzecz osób wymagających takich usług w różnych porach dnia i adekwatnie do występujących potrzeb.
W mieszkaniu będą mogły zamieszkać osoby z terenu całego kraju. Jest przeznaczone dla co najmniej czterech osób pełnoletnich, niesłyszących, niedosłyszących oraz niesłyszących i niedosłyszących z inną niepełnosprawnością które ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu – sprawne fizycznie (nie poruszające się na wózkach inwalidzkich). W przypadku braku zainteresowania mieszkaniem przez te osoby, w mieszkaniu będą mogły zamieszkać inne osoby. Po rejestracji mieszkania u Wojewody Podkarpackiego, rozpocznie się proces naboru.
Tym samym Fundacja rozpocznie działalność na rzecz osób niesłyszących, aktualnie w małej skali, jednakże w trakcie budowy znajduje się Ogólnopolski Dom dla Osób Niesłyszących dla co najmniej 70 osób.